| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie art. 85a kodeksu wykroczeń, który wprowadza odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych.

Istotne jest także, że art. 85a Kodeksu wykroczeń odsyła bardzo ogólnie do przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Przepisy te są zaś liczne i skomplikowane – wynikają one zarówno z ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak i z przepisów wykonawczych do tej ustawy. Podczas wykonywania obowiązków związanych z organizacją ruchu na drogach wewnętrznych, konieczne jest zatem szczegółowe zapoznawanie się z tymi przepisami i ich przestrzeganie.

Wysokość grzywny za wykroczenie

Ponieważ nowo wprowadzony przepis art. 85a Kodeksu wykroczeń przewiduje karę grzywny bez określenia jej wysokości, zastosowanie znajdzie tu zasada ogólna wynikająca z art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którą grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 zł.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podsumowanie

Podsumowując, wejście w życie w dniu 21 sierpnia 2012 r. nowego art. 85a Kodeksu wykroczeń, będzie miało istotne znaczenie dla podmiotów zarządzających drogami wewnętrznymi, na których spoczywa obowiązek właściwego oznakowania takich dróg. Odpowiedzialność za wykroczenie w związku z naruszeniem przepisów o znakowaniu dróg wewnętrznych, mogą ponosić osoby fizyczne, które uczestniczą w wykonywaniu czynności dotyczących oznakowania takich dróg, w ramach działalności podmiotów zarządzających takimi drogami. Nowy art. 85a Kodeksu wykroczeń odnosi się ogólnie do naruszenia przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Liczne i skomplikowane regulacje w tym zakresie są zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym i przepisach wykonawczych do tej ustawy. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że obecnie naruszenie tych regulacji będzie zagrożone odpowiedzialnością za wykroczenie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK