REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Zdjęcie z fotoradaru. /Fot. Fotolia
Zdjęcie z fotoradaru. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel lub posiadacz samochodu ma obowiązek wskazania osoby kierującej pojazdem w miejscu i godzinie popełnienia wykroczenia. Zdjęcie z fotoradaru nie jest mu jednak udostępniane. Czy to się zmieni?

O wykroczeniu zarejestrowanym przez fotoradar właściciel lub posiadacz pojazdu dowiaduje się z wezwania inspektora. Takie pismo zawiera: miejsce, godzinę popełnienia wykroczenia, numer rejestracyjny, markę auta, dane o przekroczeniu prędkości oraz informacje o urządzeniu, które zrobiło zdjęcie. Do właściciela (posiadacza) nie dociera więc samo zdjęcie.

REKLAMA

Obowiązek wskazania kierującego pojazdem

W świetle art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel lub posiadacz pojazdu obowiązany jest wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Gdy właścicielem lub posiadaczem pojazdu jest:

1) osoba prawna,

2) jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) jednostka samorządu terytorialnego,

4) spółka kapitałowa w organizacji,

5) podmiot w stanie likwidacji,

6) przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,

7) zagraniczna jednostka organizacyjna

– do udzielenia informacji o kierującym pojazdem obowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentowania tego podmiotu na zewnątrz, a w przypadku niewyznaczenia takiej osoby – osoby wchodzące w skład tego organu zgodnie z żądaniem uprawnionego organu oraz sposobem reprezentacji podmiotu.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

REKLAMA

Według Rzecznika Praw Obywatelskich obecna sytuacja godzi w konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) oraz zasadę zaufania obywateli do państwa.

Często wezwania docierają do właścicieli aut kilka miesięcy po popełnieniu wykroczenia (może dotrzeć 180 dni od daty ujawnienia). Ciężko w takich warunkach wskazać, kto w danym momencie prowadził samochód. Czasami jest to wręcz nie do wykonania. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się właściciele aut przeznaczonych do użytku całych rodzin lub aut firmowych. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy wykonanie obowiązku z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest niemożliwe.

Przepisy stawiają właścicieli aut w niekomfortowej sytuacji. Nie będąc w stanie wskazać, kto prowadził wówczas pojazd, mogą przyjąć mandat za popełnione wykroczenie na siebie albo ponieść odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku wskazania osoby kierującej pojazdem. Natomiast odmowa przyjęcia mandatu będzie stanowiła przyczynę skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Stanowisko Ministra Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości zgodził się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich. Uznał, że udostępnienie zdjęcia wykonanego przez fotoradar pomoże wskazać w sposób rzetelny osobę kierującą pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia. Przyczyni się więc do wypełniania obowiązku nałożonego na właścicieli lub posiadaczy aut. Według Ministra należy wydać w tym celu rozporządzenie.

Rozporządzenie

REKLAMA

Projekt rozporządzenia wprowadza możliwość zapoznania się ze zdjęciem zrobionym przez fotoradar. Aby otrzymać dostęp do fotografii, należy złożyć wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Przewiduje się dwie drogi złożenia wniosku: osobiście albo elektronicznie z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP.

Udostępnienie zdjęcia wnioskodawcy w formie papierowej lub elektronicznej powinno nastąpić w ciągu 14 dni. Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie miał jednak możliwość odmówienia dostępu do fotografii.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 129 g ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym z Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie ze wspomnianym artykułem minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych obrazów i danych. Według Rzecznika Praw Obywatelskich narusza on art. 51 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania danych osobowych określa ustawa.

Zobacz serwis: Trybunał Konstytucyjny

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie obrazów i danych utrwalanych przez głównego inspektora transportu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 Nr 98, poz. 602 z późn. zm.)

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz.U. z 1997 Nr 78, poz. 483 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

REKLAMA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

REKLAMA

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA