| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Czy pracodawca może obniżyć minimalne wynagrodzenie?

Czy pracodawca może obniżyć minimalne wynagrodzenie?

Skończyłem studia i pierwszy raz w życiu podjąłem prace. Okazało się że pracodawca zaproponował mi wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie. Czy pracodawca mógł tak postąpić i na jakiej podstawie?

Na wstępnie należy podkreślić, że co do zasady minimalne wynagrodzenie w roku 2010 nie może być niższe niż 1317 zł. Wyjątkowo ustawodawca w art. 6 ust 3 i 4 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określił, że wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ponadto do okresu, o którym mowa powyżej wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Oznacza to, że w ciągu roku od podjęcia pierwszej pracy pracodawca może wypłacać pracownikowi wynagrodzenie, które stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto.

Reasumując; pracodawca przez pierwszy rok pracy może Panu zaproponować wynagrodzenie mniejsze niż minimalne, jednak nie niższe niż 1053,60 zł. 

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »