| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Czy zarabiamy za dyżur

Czy zarabiamy za dyżur

Pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru. Czy oznacza to, że otrzyma on za czas dyżuru wynagrodzenie? Tak, pod warunkiem, że wykonywał on w tym okresie pracę. Jeżeli natomiast pracownik nie wykonywał pracy w trakcie dyżuru, to czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy.

Dyżur jest okresem pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę, w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Cechą charakterystyczną dyżuru jest to, że w przeciwieństwie do pozostawania w pogotowiu do pracy czy przestoju, pełnienie dyżuru odbywa się poza godzinami pracy.

Celem dyżuru jest zabezpieczenie potrzeb pracodawcy w sytuacji, gdy występuje prawdopodobieństwo konieczności wykonania pewnej pracy. Pełnienie dyżuru jest obowiązkiem pracownika, stanowi bowiem dodatkowe zadanie robocze po normalnych godzinach pracy, bez względu na to, czy zadanie to mieściło się w ramach uzgodnionego rodzaju pracy, czy też wykraczało poza ten rodzaj.

Zobacz również: Dyżur w pracy

W przypadku, gdy dyżur łączy się ze świadczeniem pracy, wówczas godziny przepracowane są wliczane do czasu pracy i traktowane jako nadliczbowe, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie oraz dodatek za godziny nadliczbowe albo czas wolny.

Zobacz również serwis: Wysokość zarobków

Jeżeli okaże się, że pracownik nie przepracował w danym miesiącu obowiązującego go wymiaru czasu pracy, to godziny pracy podczas dyżuru uzupełniają ten wymiar i pracownik otrzyma wynagrodzenie jak za normalne godziny pracy.

Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego jedenastogodzinnego odpoczynku dobowego i trzydziestopięciogodzinnego odpoczynku tygodniowego.

Jeżeli pracownik nie wykonywał pracy w trakcie dyżuru, to czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy. W tej sytuacji za czas dyżuru (z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu) pracownikowi przysługuje:

1. czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego,

2. wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Jeśli pracownik w trakcie dyżuru tylko przez jakiś czas świadczył pracę, to czas dyżuru w tej części, w której praca była wykonywana wlicza się do czasu pracy. Za pozostałą część dyżuru przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK