| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Kto wypłaca zarobki za czas choroby

Kto wypłaca zarobki za czas choroby

Otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres 40 dni. Kto i w jakiej wysokości wypłaci mi wynagrodzenie za ten czas?

W myśl art. 92. § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Ponadto za czas niezdolności do pracy, o której mowa powyżej, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Zatem za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby wynagrodzenie przysługuje ze środków pracodawcy, od 34 dnia choroby pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy przy tym zaznaczyć, że pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności pracownika do pracy trwającej łącznie 33 dni w ciągu danego roku kalendarzowego.

Nie ma znaczenia czy okres 33 dni trwa w sposób ciągły czy przerywany ponieważ dotyczy on 33 dni w danym roku kalendarzowym. Należy również podkreślić, że okres 33 dni od 1 stycznia liczy się na nowo.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Jeżeli zaś chodzi o wysokości wynagrodzenia za czas choroby, to zgodnie z wyżej wymienionym przepisem Kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jednocześnie należy nadmienić, że zgodnie z art. 11 z Ustawy z dnia 26 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chyba, że dotyczy pobytu w szpitalu, wówczas miesięczny zasiłek wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku, lub 100%, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży; powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, lub powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy a przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Przez okres 33 dni wynagrodzenie za czas choroby będzie Panu wypłacał pracodawca. Zachowuje Pan prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Następnie za okres od 34 dnia do 40 dnia otrzyma Pan zasiłek chorobowy finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz również serwis: Praca

  • Ustawia z dnia 26 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »