| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Zarobki w Prokuratorii Generalnej

Zarobki w Prokuratorii Generalnej

Prokuratoria Generalna to organ zajmujący się ochroną praw i interesów majątkowych Skarbu Państwa. Pracujący w niej prawnicy mogą liczyć na solidne zarobki.

Prokuratoria Generalna

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa to jedna z młodszych państwowych jednostek organizacyjnych. Swoją działalność rozpoczęła dopiero w marcu 2006 r. Ustawa, na podstawie której powstała, została uchwalona w 2005 r. (ustawa o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 8 lipca 2005 r.).

Celem istnienia Prokuratorii Generalnej jest ochrona interesów oraz praw Skarbu Państwa. Stąd też do najpoważniejszych zadań Prokuratorii należy zastępstwo procesowe Skarbu Państwa w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, jak również przed sądami powszechnymi, wojskowymi i administracyjnymi (art. 4 ustawy o Prokuratorii). Warto dodać, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym zastępstwo procesowe Prokuratorii jest „wyłączne”. Oznacza to, że tylko ten organ może pełnić funkcję zastępcy Skarbu Państwa.

W sprawach przed sądami powszechnymi zastępstwo Prokuratorii jest niezbędne w sprawach związanych z nieruchomościami (uzgodnienie stanu ksiąg wieczystych oraz sprawy o zasiedzenie) jeżeli przekraczają wartość 1 mln zł. Obowiązkowe co do zasady jest również zastępstwo Skarbu Państwa w sprawach rozpatrywanych  w I instancji przez sąd okręgowy.

Do Prokuratorii Generalnej będzie należeć zastępstwo procesowe Skarbu Państwa w sprawach o zasiedzenie

Zarobki w Prokuratorii

Trzon osobowy Prokuratorii Generalnej stanowią radcowie oraz starsi radcowie. Ich zarobki określa rozporządzenie Rady Ministrów z 26 kwietnia 2010 r. Wynagrodzenie radców, zgodnie z treścią powyższego rozporządzenia, waha się w przedziale 4660 – 11020 zł. Większe zarobki mają zagwarantowane starsi radcowie (od 5500 do 12940 zł).

Nawet 11 tys. zł mogą stanowić zarobki radcy w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Poza stanowiskami radcy i starszego radcy w ramach Prokuratorii Generalnej istnieją także inne stanowiska pracy związane z bieżącą obsługą urzędu jak również stanowiska asystenckie. Zastosowanie do nich mają jednak przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych (co wynika z art. 67 ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa).

Zobacz serwis: Praca

Radca w Prokuratorii

Aby jednak ubiegać się o stanowisko radcy w Prokuratorii należy spełnić szereg wymogów, które określa art. 29 ustawy o Prokuratorii. Zgodnie z jego treścią kandydat musi posiadać obywatelstwo polskie; korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich; ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce (lub też zagraniczne studia uznane w Polsce). Niezależnie od tego kandydata musi posiadać także uprawnienia radcy prawnego, adwokata lub notariusza albo posiadać doświadczenie na stanowisku sędziego sądu powszechnego, sędziego sądu wojskowego, sędziego sądu administracyjnego albo na stanowisku prokuratora. Wymaga jest także niekaralność oraz nieskazitelność charakteru.

Obowiązek posiadania uprawnień związanych ze stosowaniem prawa (radca prawny, adwokat, sędzia itd.) nie jest wymagany w odniesieniu do osób posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Podobne zwolnienie dotyczy legislatorów.

Zobacz serwis: W sądzie

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK