| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Dodatek za godziny nocne 2014

Dodatek za godziny nocne 2014

Dodatek do wynagrodzenia za godziny nocne przysługuje pracownikowi nocnemu, tj. świadczącemu pracę w godzinach nocnych. Za godziny nocne uważa się te, w przedziale czasu pomiędzy 21:00 a 7:00. Komu i w jakiej wysokości przysługuje dodatek za pracę w godzinach nocnych w 2014 roku?

Dodatek za godziny nocne przysługuje także pracownikom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy (mimo że nie przysługuje im dodatek za godziny nadliczbowe).

Dodatek za pracę w nocy 2014

Wysokość dodatku skorelowana została z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 roku wynosi ono 1680 zł brutto miesięcznie. Dodatek za pracę w godzinach nocnych stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obwiązującego w danym roku.

Minimalny dodatek za godziny nocne w kwietniu 2014 roku wynosi 2 zł/h. Wynika to z minimalnego wynagrodzenia za pracę (1680 zł brutto) oraz wymiaru czasu pracy w tym miesiącu (168 h). 20% z tego iloczynu to 2 zł.

Wysokość dodatku za pracę w nocy nie jest zależna do wynagrodzenia przysługującego danemu pracownikowi, ale od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wskazana regulacja ma charakter ochronny w stosunku do pracownika. Stąd pracodawca może w drodze przepisów wewnętrznych wprowadzić wyższy dodatek za godziny nocne. Nie może on być jednak niższy niż ten, zagwarantowany przez ustawodawcę.

Dodatek za godziny nocne zastąpiony ryczałtem

Istnieje możliwość zastąpienia dodatku za godziny nocne wynagrodzeniem wypłacanym w formie ryczałtu. Dotyczy to tej grupy pracowników, która wykonuje pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy. Wysokość ryczałtu zależy od prognozowanego wymiaru pracy w porze nocnej.  Może to rodzić konieczność wypłaty dodatku za rzeczywiście przepracowaną liczbę godzin nocnych.

Polecamy serwis: Zarobki

Praca w godzinach nocnych - zakaz

Praca w godzinach nocnych nie może obejmować niektórych grup pracowników. Zakaz pracy w nocy obejmuje kobiety w ciąży oraz pracowników młodocianych. Wobec pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 praca taka jest dopuszczalna wyłącznie po uprzednim uzyskaniu ich zgody.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

Wyrok SN z dnia 22 sierpnia 1975 r., (I PZP 27/75).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK