| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie w 2018 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje aby w 2018 r. podnieść w górę minimalne wynagrodzenie do 2100 zł i 13,70 zł za godzinę pracy. Decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta przez Radę Ministrów, w drodze rozporządzenia, do 15 września br.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracy jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca każdego roku przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej w roku następnym.

Propozycja na 2018 r.

W tym roku Rada Ministrów zaproponowała podniesienie minimalnego wynagrodzenia o 80 zł (do 2080 zł) oraz stawki godzinowej do 13,50 zł (z 13 zł). Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego z kolei proponowali, by płaca minimalna wzrosła o 50 zł (czyli tylko o ustawowy wskaźnik) – nie doszło więc do porozumienia między rządem a Radą Dialogu Społecznego.

W takim wypadku obowiązek ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia spada na Radę Ministrów, która musi do dnia 15 września br.  w drodze rozporządzenia ustalić wysokość płacy minimalnej. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że Rada Ministrów nie może ustalić płacy minimalnej niższej niż ta, którą zaproponowała w czerwcu Radzie Dialogu Społecznego. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie w 2018 r. na pewno wzrośnie o 80 zł i do 13,50 zł za godzinę pracy. Może też być tak, że ta kwota ulegnie zwiększeniu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało aby minimalne wynagrodzenie wyniosło w 2018 r. 2100 zł i 13,70 zł za godzinę pracy. Kwestia ta jest jednak w dalszym ciągu rozpatrywana przez inne resorty a ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Kogo dotyczy minimalne wynagrodzenie?

Płaca minimalna to minimalna kwota wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma ona zastosowanie do każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.

Minimalna stawka godzinowa natomiast obowiązuje w stosunku do osób pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych (umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych). Gwarancję otrzymania stawki minimalnej mają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które prowadzą działalność jednoosobowo i osobiście wykonują zadania wynikające z umowy.

Należy jednak zaznaczyć, że prawo przewiduje wyjątki od obowiązku zapewnienia pracownikowi minimalnej stawki godzinowej. Ten obowiązek nie funkcjonuje w przypadku umowy o dzieło nie objętej liczbą godzin a także umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 847)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK