| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Z dniem 24 stycznia 2009 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone zarówno w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami mogą być dokonywane według umowy stron.

Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy nie regulują w jakiej walucie ma być wyrażone i wypłacane wynagrodzenie. Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Jakie przepisy obowiązywały przed wejściem nowelizacji

Do dnia 24 stycznia 2009 r. obowiązywał przepis art. 358 Kodeksu cywilnego, który stanowił o konieczności wyrażania wszelkich zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski wyłącznie w walucie polskiej, poza wyjątkami (uregulowanymi w art. 9 pkt 15 Prawa dewizowego) w których czynności są dokonywane w dozwolonym na podstawie ustawy lub zezwolenia dewizowego obrocie dewizowym: z zagranicą, między nierezydentami lub między rezydentami będącymi osobami fizycznymi, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Nowelizacja zmieniła brzmienie art. 358 Kc zgodnie z którym zobowiązania pieniężne mogą być wyrażane zarówno w pieniądzu polskim jak i w walutach obcych, zaś spełnienie świadczenia wyrażonego w walucie obcej może nastąpić zarówno w tej walucie jak i w pieniądzu polskim, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

W związku z powyższym zniesienie zasady walutowości umożliwia ustalenie w umowie o pracę, iż wynagrodzenie za pracę będzie wypłacane w innej walucie niż w złotówkach. 

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

Jeżeli wynagrodzenie o pracę jest ustalone w walucie obcej i ma być wypłacane w tej walucie, stronny powinny określić to w umowie, jeżeli tego nie uczynią od pracodawcy będzie zależało, czy dokona wypłaty w pieniądzu polskim czy w walucie obcej.

Zobacz również serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK