| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć pracownik

Na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć pracownik

Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem majątkowym, jakie pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę. Z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego, ale może również zawierać dodatki.

Przepisy płacowe przewidujące prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia powinny dokładnie określić, kiedy, w jakiej wysokości i na jakich zasadach będą one wypłacane.

Dodatki o charakterze powszechnym – pracodawca ma obowiązek ich wypłacenia, w przypadku gdy zaistnieją okoliczności przewidziane w przepisach prawa pracy:

1. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych - wynosi 100% wynagrodzenia za pracę wykonywaną w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto. Za pracę wykonywaną w każdym innym dniu pracownik otrzymuje 50% wynagrodzenia.

2. Dodatek za pracę w porze nocnej - przysługuje pracownikowi za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia pracę. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek ten może zostać zastąpiony ryczałtem.

3. Dodatek wyrównawczy - wypłacany jest w sytuacjach, gdy pracownik z przyczyn od siebie niezależnych zostaje przeniesiony do innej pracy (z reguły lżejszej). Stanowi on różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem za aktualnie wykonywaną pracę. Przysługuje w szczególności: pracownicy w ciąży, pracownikowi u którego stwierdzono objawy choroby zawodowej oraz pracownikowi u którego stwierdzono niezdolność do wykonywania pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

Dodatki o charakterze niepowszechnym – obowiązek ich wypłaty wynika z przepisów dotyczących określonych grup zawodowych lub z przepisów wewnątrzzakładowych, należą do nich m.in.:

1. Dodatek funkcyjny – przysługuje osobom zajmującym stanowiska kierownicze.

2. Dodatek za wysługę lat – wypłacany jest pracownikom za przepracowanie określonego czasu.

3. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych – przysługuje za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych lub szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia. Może być wypłacany okresowo lub regularnie, w zależności od okoliczności pracy.

4. Dodatek za kierowanie brygadą

5. Dodatek za znajomość języków obcych

6. Premie – kwartalne, roczne, motywacyjne.

Zobacz również serwis: Pracownik

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK