| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Zarobki po urlopie macierzyńskim

Zarobki po urlopie macierzyńskim

Wiele kobiet wracających po urlopie macierzyńskim obawia się o swoje zarobki. Nie wiedzą czy mogą liczyć na takie same zarobki, jakie otrzymywały przed pójściem na urlop. Nie muszą się jednak obawiać, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownica otrzyma wynagrodzenie, takie jakie otrzymywałaby, gdyby nie skorzystała z urlopu.

Pracownica, która skorzystała z przysługującego jej prawa do urlopu macierzyńskiego powraca do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jednak w przypadku, jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca dopuszcza pracownicę do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym.

Zarobki, jakie ma otrzymywać pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego, mają się równać wynagrodzeniu, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z tego urlopu. Nie ma znaczenia, na jakim stanowisku ostatecznie zostanie zatrudniona po powrocie.

Pani Anna chciała po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego powrócić do pracy. Okazało się, że jej dotychczasowe stanowisko zostało zlikwidowane. Pracodawca zaproponował jej nowe równorzędne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom. Zarobki jakie otrzymała Pani Anna na nowym stanowisku było identyczne, jakie otrzymywała przed pójściem na urlop.

Należy podkreślić, że pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego, powinna otrzymać wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego jej w dniu podjęcia przez nią pracy po urlopie na stanowisku, które zajmowała przed pójściem na urlop.

Zobacz serwis: Emerytury

Z takiego samego uprawnienia mogą skorzystać pracownice, które skorzystały z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pani Joanna po urodzeniu bliźniaków przebywała na urlopie macierzyńskim przez okres 31 tygodni, następnie skorzystała z przysługującego jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Po upływie obu urlopów zdecydowała się na powrót do pracy. Pracodawca przyjął Panią Joanną na jej dotychczasowym stanowisku, z taką samą pensją.

Pracownik ojciec, także ma prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Dzieje się tak, jeśli po 14 tygodniach matka złoży wniosek o rezygnację z dalszej części urlop, a ojciec wykorzysta pozostałą jego część. Ojciec powracający po takim urlopie także otrzyma wynagrodzenie, jakie uzyskałby, gdyby z takiego urlopu nie skorzystał.

Zobacz: Praca

Podstawa prawna: Art. 1832 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK