| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Do kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia?

Do kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie w terminie wynagrodzenia. Warto zaznaczyć, że termin wypłaty powinien być stały i z góry określony, co oznacza, że pracodawca musi wskazać konkretną datę w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. 

Zobacz również: Regulamin wynagradzania - kiedy niezbędny?

Za pracę Pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości (brutto)………………zł
(słownie: ………….) za miesiąc płatne z dołu do ………….. dnia każdego miesiąca.

Ponadto wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Wynagrodzenie może być wypłacane z góry, jeżeli strony tak postanowią.

Podstawa prawna:
Kodeks pracy

Zobacz również serwis: Zarobki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK