| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Obligatoryjne dodatki do wynagrodzenia

Obligatoryjne dodatki do wynagrodzenia

Jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w firmie prywatnej, pracodawca poinformował mnie, że u niego w pracy nie ma żadnych dodatków do wynagrodzenia, słyszałem jednak, że niektóre dodatki są obowiązkowe czy faktycznie tak jest ?

Na wstępnie warto podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki. Możemy je podzielić na dwa rodzaje obowiązkowe (obligatoryjne) - należne świadczenia pieniężne wynikające ze stosunku pracy, (do których należą: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby, dyżuru, niewykonywania pracy, przestoju, za urlop wypoczynkowy, za okres wypowiedzenia, za pracę w godzinach nadliczbowych, oraz dodatki wyrównawcze) oraz dodatkowe (fakultatywne) - ustalane przez pracodawcę poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do dokumentów, umów lub regulaminów wynagradzania, do których należą: premie, nagrody uznaniowe, jubileuszowe czy też dodatek stażowy, funkcyjny, zmianowy, za pracę w szkodliwych warunkach, za szczególne umiejętności, za zdrowie, niepalenie, za rozłąkę. 

W związku z powyższym pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia do wynagrodzenia obligatoryjnych dodatków do wynagrodzenia, które wynikają z przepisów prawa pracy. Warto przy tym również znaczyć, że dodatki te są wypłacane wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. W przypadku zaś dodatków fakultatywnych ich ustanowienie uzależnione jest wyłącznie od woli pracodawcy. 

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK