| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy mogę zrzec się prawa do zarobków na męża?

Czy mogę zrzec się prawa do zarobków na męża?

Czy mogę zrzec się prawa do wynagrodzenia na rzecz mojego męża? Jeśli tak, jak mogę to uczynić?

W myśl art. 84 Kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Należy jednak zaznaczyć, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w art. 29 przewidują możliwość przekazania wynagrodzenia nie do rąk pracownika, ale jego małżonka. Zgodnie z tym przepisem w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy. Przekazanie wynagrodzenia do rąk małżonka nie spowoduje zaprzestania stosowania zasady zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia.

Zobacz również: Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Warto również przypomnieć, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Ponadto składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest również obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Reasumując; żona nie możne zrzec się prawa do wynagrodzenia na rzecz męża ponieważ od tej zasady nie ma wyjątków (jest to zakaz bezwzględny). Otrzymane wynagrodzenie może jednak przekazać mężowi do rąk własnych czy też za pośrednictwem usług oferowanych przez Bank (np. poprzez ustanowienie zlecenia stałego, dzięki któremu co miesiąc określona kwota będzie przelewana na konto męża ).

Zobacz również serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Podstawa prawna:

Kodeks pracy.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »