| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Odprawa emerytalna, rentowa oraz odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi, który przeszedł na emeryturę, rentę lub tez został zwolniony w skutek zwolnień grupowych. Natomiast odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika.

Kto otrzyma odprawę pośmiertną po pracowniku

Rodzinie przysługuje odprawa pieniężna w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Odprawa przysługuje po zmarłym pracowniku, nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę, czy wymiar czasu pracy pracownika.

Pan Jacek w chwili śmierci był zatrudniony u dwóch pracodawców. Odprawa pośmiertna w takim przypadku, ustalana jest oddzielnie przez każdego pracownika.

Odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny niezależnie od przyznania im zasiłku pogrzebowego z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu.

Odprawa pośmiertna przysługuje uprawnionym członkom rodziny od pracodawcy. Odprawa przysługuje po wszystkich pracownikach, zarówno państwowych, spółdzielczych, jak i pracowników zatrudnionych w prywatnych zakładach pracy.

Wysokość odprawy pośmiertnej, zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. W związku z tym wysokość odprawy pośmiertnej wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Jak wskazano wyżej wysokość odprawy pośmiertnej zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Do tego okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę oraz w przypadku, gdy nowy pracodawca jest następcom prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę zatrudniającego poprzednio pracownika.

Na wysokość odprawy, jaką otrzyma uprawniony członek rodziny ma wpływ ilość uprawnionych do odprawy. Odprawę pośmiertną dzieli się bowiem w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku, kiedy po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy wyżej wskazanych kwot odprawy.

Pracodawca nie musi wypłacać członkom rodziny odprawy po zmarłym pracowniku, jeśli ubezpieczył on pracownika na życie. Z takiej możliwości może skorzystać pracodawca, tylko jeśli odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca członkom rodziny. W przypadku, jeśli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK