| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia to dodatkowy składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi w związku z warunkami w jakich pracuje pracownik, z kwalifikacjami pracownika, czy funkcją jako pełni. Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe.

Dodatki obowiązkowe

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

W przypadku, jeśli pracownik wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy, a także pracuje ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy przysługuje mu prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, w przypadku, kiedy praca w godzinach nadliczbowych przypada w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto. Na dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej opisany.

Zobacz także dział: Godziny nadliczbowe

Dodatek za pracę w porze nocnej

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku to 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek za pracę w niedzielę

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele pracodawca mo obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy. Nie ma znaczenia ile godzin w niedziele pracował pracownik, nawet za jedną godzinę pracy w niedziele przysługuje pracownikowi dzień wolny. Dzień wolny pracodawca musi udzielić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowanej niedzieli. W przypadku, kiedy pracodawca nie może przyznać pracownikowi dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli i tak oddanie dnia wolnego nie jest możliwe pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedziele.

Dodatek za pracę w święto

W przypadku, kiedy pracownik pracuje w święto pracodawca musi mu udzielić dnia wolnego, do końca okresu rozliczeniowego. Dzień wolny nie może wypadać w dzień wolny w dzień dla pracownika wolny od pracy. Jeśli pracodawca nie będzie miał możliwości przyznania dnia wolnego, wtedy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę  pracy w święto.

Dodatki wyrównawcze

Dodatki wyrównawcze mają wyrównać różnicę w wynagrodzeniu pracownika powstałą w związku z ciążą pracownicy lub względami zdrowotnymi pracownika. Pracodawca, który zatrudnia pracownicę w ciąży w porze nocnej lub zatrudnia pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersi przy pracy przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK