| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna

Wysokość wynagrodzenia stanowi tajemnicę służbową. Ujawnienie przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

Konsekwencje

Zarówno nieświadome ujawnienie wysokości wynagrodzenia np.: na zbiorczej liście płac, jak i celowe udostępnienie tej kwoty osobom nieupoważnionym, naraża pracodawcę na sankcje przewidziane w rozdziale 8 uodo. Ponadto pracownik, którego dobra osobiste zostały naruszone, może domagać się od pracodawcy odszkodowania czy stosownego zadośćuczynienia.
Warto pamiętać, że pracownicy działów kadr i płac, którzy na co dzień przetwarzają dane pracowników, w tym informacje o wysokości wynagrodzenia, muszą być wyposażeni przez pracodawcę w imiennie upoważnienie do przetwarzania tych danych.  Brak upoważnień także naraża pracodawcę na odpowiedzialność.

Czy mogę rozmawiać z kolegami na temat zarobków?

Coraz częściej spotyka się praktykę umieszczania w umowach o pracę czy regulaminach, klauzuli zabraniającej nawet pracownikom ujawnianie własnych zarobków. Pracodawca chce w ten sposób ustrzec się przed niewygodnymi pytaniami na temat ewentualnych nierówności w systemie wynagradzania czy przyznawania nagród. Nie ma jednak przeszkód, by pracownik ujawnił innemu pracownikowi wysokość swojego wynagrodzenia – to jego dane osobowe.  

Jak wynika z wyroku Krajowego Sądu Pracy M-V z dnia 21.10.2009, pracownik ma prawo ujawnić wysokość wynagrodzenia swoim kolegom, mając na celu porównanie zarobków osób pracujących na tym samym stanowisku, a w efekcie przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu pracowników.

Zobacz również: Zarobki i prawo Vademecum

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia
Wysokość wynagrodzenia to informacja poufna / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK