| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie

Do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie

Obowiązkiem pracownika jest wypłacanie wynagrodzenia w terminie. Pracownik za swoją pracę powinien otrzymywać wynagrodzenia. Pracodawca za świadczoną przez pracownika powinien wypłać mu pensje.


Pracodawca musi swoim pracownikom wypłacać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Pracodawca musi wypłacać zarobki raz w miesiącu z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Pracownicy muszą otrzymać swoje pensje nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Wynagrodzenie jest prawem pracownika, a obowiązkiem pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania pracownikom wynagrodzenia. Termin wypłaty powinien być stały i z góry określony. Pracodawca określając termin wynagrodzenia musi wskazać konkretną datę, np. 5 dzień miesiąca po miesiącu, z którego przysługuje wynagrodzenie. Termin wypłaty wynagrodzenia pracodawca może określić w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.

Wynagrodzenie pracodawca powinien otrzymać raz co najmniej raz w miesiącu. Nie musi to być jednak miesiąc kalendarzowy. Zapis iż, pracodawca powinien otrzymać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu oznacza, że pracownik może otrzymać wynagrodzenie więcej niż jeden raz w miesiącu. Każdy zapis, który jest dla pracownika korzystny zawsze może zostać wprowadzony w system wypłacania wynagrodzeń.

Wynagrodzenie wypłacane miesięcznie pracodawca musi wypłacane za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości.

Wynagrodzenie musi zostać pracownikowi wypłacone nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego, po miesiącu w którym pracownik zyskał prawo do wynagrodzenia. W przypadku, kiedy dzień wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić przed dniem wypłaty wynagrodzenia.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »