| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Co może zrobić pracownik, który nie otrzyma swoich zarobków

Co może zrobić pracownik, który nie otrzyma swoich zarobków

Często się zdarza, że pracownicy nie otrzymują swojego wynagrodzenia w określonym terminie lub wcale nie otrzymują wynagrodzenia. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Pracownik za ma obowiązek świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. W zamian pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikom wynagrodzenie za pracę. Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenie. Powinien tego dokonać co najmniej raz w miesiącu, w stałym z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie należy wypłacać pod koniec miesiąca, niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości. Wynagrodzenie nie powinno być wypłacane później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Pracownik, który nie otrzymuje wynagrodzenia w terminie lub któremu pracodawca wcale nie wypłaca wynagrodzenia nie pozostaje bezradny. Ma parę możliwości dochodzenia sowich zarobków.

Pracownika nie obchodzi przyczyna braku wynagrodzenia. Pracownik ma prawo do wypłaty wynagrodzenia w określonej wysokości i w określonym czasie. Pracownika nie interesują przyczyny, które powodują, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Nie ma też znaczenia, że pracodawca nie ponosi winy za swoją złą sytuację finansową i z tego powodu nie płaci pracownikom pensji.

Prawem pracownika, który nie otrzymuje wynagrodzenia jest prawo złożenia do sądu pracy pozwu o wypłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Odsetki przysługują pracownikowi nawet, kiedy nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Odsetki przysługują także, kiedy opóźnienie było spowodowane okolicznościami, na które pracodawca nie miał wpływu.

W zależności, jaka dużą kwotę wynagrodzenia chce odzyskać pracownik wnosi pozew do sądu rejonowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi do 75 tyś. zł. lub do sądu okręgowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi powyżej do 75 tyś. zł.

W sprawach ze stosunku pracy pracownik nie ponosi kosztów związanych z wniesieniem pozwu., w których wartość nie przekracza 50 tyś. zł. Jeśli wartość sporu przekracza 50 tyś. zł. pracownik wnosi tzw. opłatę stosunkową. Wynosi ona 5 proc. wartości sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tyś. zł. Jeśli pracownik nie może pokryć kosztów sądowych może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Niewypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownikom stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jest to wystarczająca podstawa do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę w trybie natychmiastowym.

Pracownik może również wnieść skargę do okręgowego inspektora pracy o fakcie, że pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Inspektor może nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi (nakazy takie podlegają natychmiastowemu wykonaniu) lub wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK