| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy prowizja może zostać wypłacona w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze

Czy prowizja może zostać wypłacona w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze

W naszej firmie pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 1000 zł oraz prowizją od sprze­danych towarów w wysokości 20% zysku. Pracodawca ustalił termin wypłaty wynagrodzenia za pracę na 8. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Prowizja za styczeń br. wyniosła 1200 zł. Pracodawca wypłacił pracownikowi 6 lutego br. łączne wynagrodzenie w kwocie 2200 zł. Takie postępowanie praco­dawcy jest prawidłowe i nie narusza przepisów o terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w przypadku pracowników, których pełne wynagrodzenie sta­nowią składniki stałe i zmienne, pracodawca podjął swobodną decyzję i wyznaczył dwa terminy płatności wynagrodzenia - do końca miesiąca stałe składniki i np. do 8. dnia następnego miesiąca składniki zmienne.

Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzy­mujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzzakładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzymujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzza­kładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

Podstawa prawna:

• art. 85 § 1-2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK