| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy prowizja może zostać wypłacona w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze

Czy prowizja może zostać wypłacona w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze

W naszej firmie pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

Tak, Państwa postępowanie jest prawidłowe. Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę zawierającego składniki, których wysokość można ustalić dopiero po zakończonym miesiącu, może przypadać 10. dnia następnego miesiąca.

Obowiązujące przepisy prawa pracy umożliwiają pracodawcy przesunięcie terminu wypłaty wynagro­dzenia za pracę, przy czym wypłata nie może nastąpić później niż w ciągu pierwszych 10 dni kolejnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). Wypłata wynagrodzenia w kolejnym miesiącu może nastąpić wówczas, gdy ustalenie pełnej wysokości takiego wynagrodzenia jest możliwe dopiero po za­kończeniu miesiąca pracy, np. w przypadku pracowników otrzymujących część wynagrodzenia w formie prowizyjnej lub akordowej. W takiej sytuacji dopiero po zakończeniu miesiąca można ustalić wartość wy­konanych prac akordowych lub obliczyć prowizję należną pracownikowi. Gdy jednak jego wynagrodzenie jest ustalone w stałej miesięcznej wysokości, która jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, przenoszenie terminu wypłaty na kolejny miesiąc jest nieuzasadnione. Wtedy wypłata powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu danego miesiąca. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca w aktach we­wnątrzzakładowych lub w umowie o pracę powinien precyzyjnie wskazać termin wypłaty wynagrodzenia. Nieprawidłowe jest posługiwanie się zwrotami „do końca miesiąca", „do 10. dnia następnego miesiąca", gdyż nie wskazują one konkretnego dnia wypłaty pensji.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracownik otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1800 zł. Pracodawca usta­lił w regulaminie termin wypłaty wynagrodzeń na 10. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Takie postanowienia regulaminu mogą zostać uznane za mniej korzystne od obowiązujących przepisów prawa pracy. Ponieważ pełna wysokość wynagrodzenia jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, wy­nagrodzenie powinien wypłacić najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca.

W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika stanowią zarówno składniki o charakterze stałym (wyna­grodzenie zasadnicze), jak i składniki zmienne (prowizja, akord), termin wypłaty pełnego wynagrodzenia może być przeniesiony na następny miesiąc. Zatem pracodawca najpóźniej 10. dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego będzie musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za poprzedni miesiąc, obejmujące zarówno składniki stałe, jak i zmienne.

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »