| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Pracownica naszej spółki przebywa na zasiłku chorobowym. Zasiłek z tego tytułu będzie jej wypłacał ZUS. Pracownica jest uprawniona do otrzymywania świadczeń w naturze, które są opodatkowane. W tej sytuacji nie będziemy mogli potrącić z jej wynagrodzenia zaliczki na podatek. Czy możemy opła­cić podatek z własnych środków, a potem dochodzić jego zwrotu od pracownika?

W tej sytuacji należałoby przychylić się do drugiego z prezentowanych stanowisk i wykazać w PIT-11 wy­łącznie przychód z tytułu świadczeń w naturze, od których w zeznaniu rocznym pracownik będzie zobo­wiązany obliczyć i zapłacić podatek.

Maria P. od 1 do 31 grudnia 2014 r. przebywała na zasiłku chorobowym. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Pracodawca opłaca za pracownicę dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, również w okresie pobierania świadczeń chorobowych. Wysokość składki wynosi miesięcznie 110 zł. Po­nieważ pracodawca nie ma możliwości pobrania i wpłaty zaliczki na podatek od opłacanej za pracownicę składki, powinien ją wykazać w PIT-11 za 2014 r. W zeznaniu podatkowym za 2014 r. Maria P. powinna obli­czyć i opłacić podatek dochodowy od sumy dochodów uzyskanych w tym roku (w tym od składki NNW).

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1, art. 31, art. 41-42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz.1863

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »