| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Pracownica naszej spółki przebywa na zasiłku chorobowym. Zasiłek z tego tytułu będzie jej wypłacał ZUS. Pracownica jest uprawniona do otrzymywania świadczeń w naturze, które są opodatkowane. W tej sytuacji nie będziemy mogli potrącić z jej wynagrodzenia zaliczki na podatek. Czy możemy opła­cić podatek z własnych środków, a potem dochodzić jego zwrotu od pracownika?

W tej sytuacji należałoby przychylić się do drugiego z prezentowanych stanowisk i wykazać w PIT-11 wy­łącznie przychód z tytułu świadczeń w naturze, od których w zeznaniu rocznym pracownik będzie zobo­wiązany obliczyć i zapłacić podatek.

Maria P. od 1 do 31 grudnia 2014 r. przebywała na zasiłku chorobowym. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Pracodawca opłaca za pracownicę dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, również w okresie pobierania świadczeń chorobowych. Wysokość składki wynosi miesięcznie 110 zł. Po­nieważ pracodawca nie ma możliwości pobrania i wpłaty zaliczki na podatek od opłacanej za pracownicę składki, powinien ją wykazać w PIT-11 za 2014 r. W zeznaniu podatkowym za 2014 r. Maria P. powinna obli­czyć i opłacić podatek dochodowy od sumy dochodów uzyskanych w tym roku (w tym od składki NNW).

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1, art. 31, art. 41-42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz.1863

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK