| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy do wynagrodzenia urlopowego pracownika należy wliczać premie?

Czy do wynagrodzenia urlopowego pracownika należy wliczać premie?

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się z pensji zasadniczej w wysokości 1700 zł, premii zależnej od wyników pracy w wysokości 10-30% wynagrodzenia zasadniczego i premii kwartalnej w wysokości 600 zł. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od ponie­działku do piątku. Z urlopu korzystał od 20 do 27 czerwca 2014 r. (6 dni). W maju otrzymał premię w wysokości 30%, w kwietniu 20% i w marcu 20% wynagrodzenia. Czy do wynagrodzenia urlopowego wliczyć premie pracownika?

Premie regulaminowe wypłacane pracownikom za okresy krótsze niż 1 miesiąc jako składnik wynagro­dzenia i świadczenie periodyczne powinny być zaliczane do wynagrodzenia urlopowego pracownika. Ina­czej jest z premią kwartalną. Mimo że premia kwartalna jest składnikiem wynagrodzenia i jest świadcze­niem periodycznym, nie będzie uwzględniana w wynagrodzeniu urlopowym pracownika. Jest to bowiem świadczenie, które przysługuje za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, a tym samym powinno być wypłacane w ściśle określonych terminach. Nawet jeśli termin wypłaty, np. premii kwartalnej, przypadnie w miesiącu wykorzystania urlopu przez pracownika, nie zmieni to faktu, że premia zostanie wypłacona pracownikowi niezależnie od wynagrodzenia urlopowego.

Zobacz: Zarobki

Podstawa prawna:

• § 6-8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »