| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne?

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne?

Zatrudniamy pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umowami o pracę, otrzymują oni pensję w wysokości 9 zł za godzinę. Czy ustalając tym pracow­nikom dodatek za godziny nadliczbowe powinniśmy brać pod uwagę stawkę godzinową wynikającą z umowy o pracę, czy obowiązujące minimalne wynagrodzenie? Pracownicy nie otrzymują bowiem minimalnego wynagrodzenia i wypłacamy im wyrównanie do minimalnej kwoty wynagrodzenia.

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych powinni Państwo obliczyć od wynagrodzenia wynikają­cego z umowy o pracę.

Wynagrodzenie Państwa pracowników zostało określone w stawce godzinowej. Oznacza to, że do­datek za pracę w godzinach nadliczbowych powinien być obliczony na podstawie tego wynagrodzenia. Gdyby bowiem intencją ustawodawcy było zapewnienie pracownikowi dodatku za nadgodziny ustalane­go od minimalnej płacy, uregulowałby tę kwestię w przepisach Kodeksu pracy, tak jak np. wynagrodzenie za niezawiniony przez pracownika przestój. Wynagrodzenie za przestój również jest obliczane ze stawki osobistego zaszeregowania - miesięcznego lub godzinowego, ale w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). O ile w tym przypadku mamy do czynienia z wynagrodzeniem i jest to uzasadnione, aby pracownik nie stracił na pensji, skoro nie pracował z przyczyn dotyczących pracodawcy, o tyle przy nadgodzinach cho­dzi o dodatek, a nie o wynagrodzenie. Normalne wynagrodzenie jest natomiast należne za pracę w godzi­nach nadliczbowych i nie może być ono niższe niż minimalna płaca.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wynagrodzenia do mi­nimalnego wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wyna­grodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzi­nę pracy. Należy je wypłacać w terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacać w przyjętym terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obej­muje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką go­dzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania obejmuje tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, ewentu­alnie z dodatkiem funkcyjnym (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

Zobacz serwis: Godziny nadliczbowe

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK