| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Dziennikarz

Dziennikarz

Dziennikarz to osoba, która zbiera informacje o ciekawych wydarzeniach, zjawiskach współczesnego świata oraz publikuje je w środkach masowego przekazu.

Wynagrodzenie dziennikarzy jest często owiane tajemnicą, sami zainteresowani nie chętnie dzielą się swoimi zarobkami. Zarobki dziennikarzy zależą od wielu czynników. Po pierwsze od środka masowego przekazu, w którym publikują swoje materiały. Inaczej zarabia się pracując w prasie czy w nowym medium Internecie. Zarobki zależą również od renomy dziennikarza, inaczej zarabia znany powszechnie dziennikarz, inaczej dziennikarz regionalnej stacji telewizyjnej. Wszystko to powoduje, że zarobki dziennikarzy są różne. Za wierszówkę każda gazeta płaci inaczej. Wynagrodzenia przeciętnie zarabiającego dziennikarza kształtują się na poziomie 1600 złotych netto. Dlaczego więc ten zawód umieściliśmy w jednym z najlepiej opłacalnych zawodów. Dziennikarze, będący na tzw. świeczniku potrafią zarabiać bardzo duże pieniądze. Ich wysokość owiana jest tajemnicą.

Istnieje wiele form wynagradzania autorów. Jedną z nich jest popularna kiedyś wierszówka. Inną zatrudnienie na etat. Jeszcze inną honorarium za zamówione materiały. W praktyce te formy mogą być łączone.

Dziennikarzem może być prawie każdy, kto opanuje warsztat pracy i ma odpowiednie zdolności. Istnieje nieformalny podział na dziennikarzy, którzy ukończyli studia dziennikarskie i takich, którzy są dziennikarskimi samoukami. Często zarobki tych drugich są znacznie wyższe niż dyplomowanych dziennikarzy.

Praca dziennikarza najczęściej kojarzy się z pracą w redakcji jakiegoś pisma, nie zawsze jest to do końca prawdą. Dziennikarz, który chce przygotować swój reportaż musi często przewędrować setki tysięcy kilometrów. Miejsce pracy dziennikarza jest ruchome. Wraz z rozwojem Internetu dziennikarze zyskali nowe możliwości zawodowe. Awans dziennikarza może przebiegać dwojako. Z jednej strony wewnątrz redakcji, gdy dziennikarz zdobywa kolejne stanowiska, z drugiej przechodząc do mediów coraz bardziej prestiżowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kasprzak

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK