| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Notariusz

Notariusz


Notariusz czuwa nad przestrzeganiem prawa i interesów stron lub innych osób.

Zarobki notariuszy na mocy rozporządzenia stanowią procent od opłaty wniesionej przez jego klientów. Wysokość zarobków jest spora i nie jest mitem, że notariusze zarabiają naprawdę duże pieniądze.

Do zadań notariusza należy przyjmowanie klientów w kancelarii. W tym zadaniu mieści się zapoznanie się z dokumentacją dotyczącej danej sprawy, udzielanie klientom szczegółowych wyjaśnień dotyczących sprawy i skompletowania niezbędnych dokumentów, na podstawie przeprowadzonej analizy sporządzanie odpowiedniego dokumentu. Notariusz ponadto zajmuje się sporządzaniem protokołów z posiedzeń w formie aktu notarialnego oraz dokonuje wypisów, odpisów i wyciągu dokumentów mających moc prawną oryginału.

Aby zostać notariuszem należy ukończyć studia prawnicze. Zdać egzamin na aplikację notarialną, odbyć ta aplikację. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. Aplikacja notarialna kończy się egzaminem notarialnym. Osoba, która pozytywnie zda egzamin obywa minimum dwuletni staż na stanowisku asesora. Po zakończeniu stażu może starać się u Ministra Sprawiedliwości o nominację, która będzie przepustką do otwarcia własnej kancelarii. Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria. Może on albo pracować w kancelarii innego notariusza, albo otworzyć własną.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK