| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w UE > Wynagrodzenie za pracę w Portugalii

Wynagrodzenie za pracę w Portugalii

Zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe do pracy do Portugalii, warto zastanowić się nad wynagrodzeniem, na jakie możemy liczyć.

Portugalia jest jednym z nielicznych krajów, gdzie ogólnokrajowa ustawa określa wysokość wynagrodzenia minimalnego (takim krajem jest także Polska), bowiem w większości krajów europejskich wynagrodzenie takie jest regulowane przez zbiorowe układy pracy, odrębne dla poszczególnych sektorów gospodarki.

 Obecnie wynagrodzenie minimalne w Portugalii wynosi 450 euro (2009 r.)

Wynagrodzenie wypłacane jest w systemie miesięcznym, dziennym lub godzinowym. Za pracę w handlu często płacona jest prowizja. Dodatkowo – razem z wynagrodzeniem mogą być wypłacane także diety oraz środki na dojazdy. Za prace w nadgodzinach lub prace w dni ustawowo wolne od pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Najbardziej popularna forma wypłaty wynagrodzenia to przelew na konto bankowe, choć niektórzy pracodawcy wciąż płacą czekami lub gotówką. Pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi odcinek wypłaty, na którym będą wykazane składniki wynagrodzenia (kwota brutto, diety, dodatki na dojazdy, itp.) oraz uwzględnione wszystkie potracenia dokonane z wynagrodzenia (podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne). Łączne potracenia ze strony pracownika wynoszą 11%, koszty pracodawcy to 23,75%.

Dwa razy w roku, na Boże Narodzenie (przełom listopada i grudnia), a także w czasie wakacji (przełom lipca i sierpnia), pracownicy otrzymują dodatkowo premię w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK