| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Co daje objęcie ubezpieczeniem wypadkowym

Co daje objęcie ubezpieczeniem wypadkowym

Ubezpieczony podlegając ubezpieczeniu wypadkowemu może liczyć na świadczenia w razie utraty zdolności do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Na samym początku należy ustalić czym jest wypadek przy pracy i choroba zawodowa. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. 

Natomiast choroba zawodowa jest to choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy, określona w wykazie chorób zawodowych.

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub choruje na chorobę zawodową przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. W przypadku jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pracownikowi, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego.

Zobacz także serwis: Zasiłki

Pracownikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub dla uprawnionych członków rodziny rencisty lub osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy przysługuje uprawnienie do jednorazowego odszkodowania. Członkami rodziny uprawnionymi do jednorazowego odszkodowania są małżonek, dzieci, rodzice, osoby przysposabiające, macocha oraz ojczym.

Pracownik ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, w przypadku, gdy stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Do renty szkoleniowej prawo ma ubezpieczony, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Osoba uprawniona do renty rodzinnej może otrzymać uprawnienie do dodatku dla sieroty.

Zobacz także serwis: Renty

Jeżeli ubezpieczony utraci zdolność do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu daje mu prawo do pokrycie kosztów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, na które ubezpieczony został skierowany przez lekarza orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego. Ubezpieczony może również liczyć na pokrycie kosztów wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie wypadkowe daje prawo ubezpieczonemu do zasiłków, rent oraz do odszkodowania.
Ubezpieczenie wypadkowe daje prawo ubezpieczonemu do zasiłków, rent oraz do odszkodowania.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK