| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Wyrejestrowanie z ubezpieczenia pracownika

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia pracownika

Wyrejestrowaniu z ubezpieczenia podlega pracownik, w stosunku do którego wygasł tytuł do obowiązkowych lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych bądź zdrowotnych. Obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia spoczywa na płatniku składek.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczenia płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienie tego faktu.

Pan Andrzej ma zawartą umowę o pracę na czas określony do 20 stycznia 2011 r. Jeśli umowa nie zostanie przedłużona to wyrejestrowania z ubezpieczenia należy dokonać od 21 stycznia 2011 r.

Formularz ZUS ZWUA

Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik dokonuje w jednostce organizacyjnej ZUS na formularzu ZUS ZWUA. Podaje się w nim dane dotycząc płatnika składek (m.in. NIP, REGON, PESEL) oraz osoby wyrejestrowanej. W bloku IV jako datę wyrejestrowania w polu 02 należy wpisać datę, od której ubezpieczony nie podlega już ubezpieczeniu. Natomiast w polu 03 podaje się kod przyczyny wyrejestrowania, który składa się z 3 znaków:

  • 100 - ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia, 
  • 500 - zgon osoby ubezpieczonej,
  • 600 - inna przyczyna wyrejestrowania, 
  • 700 - zawieszenie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz: Jak działają pracownicze kasy zapomogowo - pożyczkowe?

Wyrejestrowanie dokonuje się w ZUS

Formularz wyrejestrowania z ubezpieczenia należy złożyć w ZUS. Można tego dokonać drogą elektroniczną - z wykorzystaniem aktualnej wersji programu "Płatnik" za pomocą przekazu elektronicznego - taka forma jest obowiązkowa dla płatników składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób bądź też w formie papierowej.

Terminy

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczenia jest ograniczone terminami. Jeden z nich wynosi 7 dni od daty zaistnienia tego faktu i dotyczy osób w stosunku do których wygasł tytuł do obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia społecznego i/lub ubezpieczenia zdrowotnego, a drugi to 30 dni od ustania stosunku pracy i dotyczy pracowników skierowanych do pracy lub służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą.

Płatnik składek jest zobowiązany powiadomić ZUS o każdej zmianie danych ubezpieczonego zawartych w zgłoszeniu wyrejestrowania w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.

Zobacz serwis: Pracownik

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »