| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Przy poważnych problemach zdrowotnych może się zdarzyć, że okres 182 dni, przez jaki przysługuje nam zasiłek chorobowy nie pozwala nam wrócić do zdrowia. W przypadku dalej trwającej niezdolności do pracy przepisy przewidują przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego na dłuższy okres.

W przypadku uregulowania całości zadłużenia po upływie 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej, prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje od dnia spłaty całości zadłużenia.

Ponadto świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje:

  • gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
  • gdy ubezpieczony będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku przy pracy.

Kornelia W. w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia zachorowała i wyczerpała 180 dni pobierania zasiłku chorobowego. Jej choroba jednak nie ustąpiła po wygaśnięciu umowy i ubezpieczona otrzymała kolejne zwolnienie lekarskie na okres 21 dni przypadających bezpośrednio po rozwiązaniu umowy. Kornelia W. będzie miała prawo wnioskować o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia za 2 dni. Potem wyczerpie okres zasiłkowy. Po przebadaniu przez lekarza orzecznika, może nabyć prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za 19 dni.Następnie może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne., które zostanie wypłacone za 19 dni - jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi celowość przyznania świadczenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »