| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia

Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia

Od dnia 1 lutego 2009 r. zmianie uległy przepisy prawa pracy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia. Osobom takim, obecnie pracodawcy płacą jedynie za pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego.

Przed wprowadzeniem zmiany do kodeksu pracy nie rozróżniano sytuacji pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, od jego wieku. Od 1 lutego 2009 r. rozróżnia się pracowników przed 50. rokiem życia i po 50. roku życia.

Pracownik przed 50 rokiem życia zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez 33 dni. Wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Po tym okresie następuje wypłata zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?

Natomiast pracownikom po 50 roku życia skrócono okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, płatnego przez pracodawcę. Pracodawca płaci pracownikowi 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez okres 14 dni. Od 1. dnia wypłatę wynagrodzenia chorobowego dla tych pracowników przejął ZUS. Wypłata nastąpi w formie zasiłku chorobowego.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia.

Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Przepisy dotyczą niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.

Zobacz serwis: Zasiłki

Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu pracy
Art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ( Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK