| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia

Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia

Od dnia 1 lutego 2009 r. zmianie uległy przepisy prawa pracy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia. Osobom takim, obecnie pracodawcy płacą jedynie za pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego.

Przed wprowadzeniem zmiany do kodeksu pracy nie rozróżniano sytuacji pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, od jego wieku. Od 1 lutego 2009 r. rozróżnia się pracowników przed 50. rokiem życia i po 50. roku życia.

Pracownik przed 50 rokiem życia zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez 33 dni. Wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Po tym okresie następuje wypłata zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Zobacz: Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?

Natomiast pracownikom po 50 roku życia skrócono okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, płatnego przez pracodawcę. Pracodawca płaci pracownikowi 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez okres 14 dni. Od 1. dnia wypłatę wynagrodzenia chorobowego dla tych pracowników przejął ZUS. Wypłata nastąpi w formie zasiłku chorobowego.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia.

Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Przepisy dotyczą niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.

Zobacz serwis: Zasiłki

Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu pracy
Art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ( Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

avatar

2009-11-13 17:30 Zgłoś

nie wiem czy ktoś odpowie mi na moje pytanie, z uwagi na to, że artykuł ukazał się "stosunkowo" dawno... siedzę właśnie nad kodeksem pracy z komentarzami wydanym na początku 2009 roku pod redakcją prof. dr hab. Barbary Wagner i... w jednym z komentarzy dotyczących art. 92, a dokładnie w komentarzu ze znaczkiem 3 czytamy "...Znaczy to, że ów "skrócony" okres wypłaty wynagrodzenia dotyczy także niezdolności do pracy przypadającej przed ukończeniem przez pracownika 50 roku życia. Dlatego pracownik urodzony np. 15.12.1959 r. nabywa prawo do wynagrodzenia za okres 14 dni nie tylko wtedy, gdy jego niezdolność do pracy powstanie po tej dacie, ale w całym roku 2009." Proszę mi na podstawie powyższego, wytłumaczyć kto ma rację, konkretnie jaki punkt odniesienia należy przyjąć? Czy interpretacja w przeze mnie posiadanym kodeksie pracy jest błędna? W zasadzie mamy trzy możliwości interpretacji: pierwsza na podstawie Pani Wagner, druga na podstawie powyższego autora no i wariant pośredni data urodzenia pracownika...? Więc jak to jest z tymi pięćdziesięciolatkami?

avatar

2009-08-17 08:38 Zgłoś

chodzi o pierwsze 14 dni choroby w roku kalendarzowym, każda następnachoroba dla osoby 50+ oznacza już zasiłek, a nie wynagrodzenie chorobowe

avatar

2009-08-09 07:08 Zgłoś

prosba o wyjasnienie:pracodawca placi za pierwsze 14 dni choroby w roku,czy tez okres ten obowiazuje przy kazdym powtornym zachorowaniu /znowu 14 dni placi pracodawca potem zus itd

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem Infor.pl »