| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Czy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?

Czy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?

Coraz częściej jednak zdarza się, że ze względu na problemy budżetowe pomoc dla osób potrzebujących dociera z opóźnieniem, nie dotrzymując w ten sposób terminu wyznaczonego przepisami prawa. Czy wtedy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?

Niestety nie ma takiej możliwości. Świadczeniobiorca nie może liczyć w przypadku nieterminowej wpłaty na powiększenie świadczenia o odsetki.
Podstawa prawna wypłaty środków to ustawa o świadczeniach rodzinnych. Nie przewiduje ona możliwości naliczania odsetek w przypadku nieterminowej realizacji świadczeń rodzinnych. Gmina jest tylko dysponentem, który rozdysponowuje środki finansowe z budżetu poprzez przyjmowanie wniosków, ich weryfikację oraz wypłatę środków świadczeniobiorcom.

Jakie wyróżniamy świadczenia rodzinne?
Świadczeniami rodzinnymi są:
1) Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego.
2) Świadczenia opiekuńcze:
- zasiłek pielęgnacyjny
- świadczenie pielęgnacyjne

Kto może liczyć na świadczenia od gminy?
Gmina świadczy pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenia standardowo przyjmują postać pieniężną. Gmina wypłaca je do końca miesiąca, za który przysługują. W przypadku złożenia wniosku w ciągu miesiąca wypłata świadczenia może nastąpić w przeciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Kiedy są naliczane odsetki
Odsetki są naliczane tylko jednym przypadku. Otóż w sytuacji, gdy osoba, pobrała świadczenie pomimo, iż ono jej nie przysługiwało, to jest ona zobowiązana do zwrotu świadczenia gminie wraz z odsetkami.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK