| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.

Aby otrzymać świadczenie rodzinne należy przedstawić w gminie zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Gdy zarobki przekroczyły kryterium dochodowe, to gmina może odmówić przyznania świadczenia. Jednak gdy wnioskodawca w międzyczasie stracił zatrudnienie gmina powinna mieć to na względzie. Kryterium dochodowe wynosi odpowiednio 504 lub 583 złote, przy czym gminy mają prawo je zwiększyć, jeżeli tylko zdecydują się na całkowite sfinansowanie świadczeń osobom, które załapią się dodatkowo na tę formę pomocy.

Kryzys gospodarczy i zwolnienia grupowe powodują, że liczba zgłaszających się po pomoc do gmin gwałtownie rośnie. Osoby, które wydawałoby się jeszcze niedawno miały stabilna sytuację finansową dziś zmuszone zostały zwrócić się o pomoc do gmin. W porównaniu do poprzedniego roku ilość składanych wniosków wzrosła o kilkanaście procent.

Dochód utracony obliczało się wcześniej na podstawie rozporządzenia ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Od lipca 2009 roku oblicza się go na nowych zasadach, które uwzględniają załamanie dochodu rodziny. Nowe zasady wprowadzono po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 roku, który uznał za niekonstytucyjne przepisy na mocy których nie można było zmniejszać dochodu rodziny, gdy członek rodziny uzyskał dochód, chociażby niższy.
Na dzień dzisiejszy gminy mają problem z wykonywaniem tego wyroku. Nie zawsze wiedzą one jak się należy zachować ( np. gdy jedna osoba w przeciągu roku kilkakrotnie zmienia formę zatrudnienia).
Zapewne, aby wykształciła się konkretna praktyka w tej materii, potrzeba jeszcze trochę czasu. Niewykluczone, że póki co w identycznej sytuacji gminy mogą wydawać różne decyzje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »