| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.

  • kiedy staniesz się niezdolny do pracy mieszkając w Polsce powinieneś w ciągu trzech dni w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania złożyć zaświadczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza (druk ZUS ZLA),
  • ZUS dokonuje kontroli administracyjnej i przesyła zaświadczenie instytucji ubezpieczeniowej kraju, w którym przysługują Ci świadczenia,
  • właściwa instytucja w państwie podlegania ustali prawo do świadczenia, obliczy jego wysokość zgodnie ze swoimi przepisami, a następnie wypłaci świadczenie.

Olgierd S. zamieszkały na stałe we Wrocławiu, jest zatrudniony jako pracownik budowy na podstawie umowy o pracę w Niemczech, gdzie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom. W czasie jednego z weekendów spędzonych w domu złamał rękę. Udał się tego samego dnia do lekarza rodzinnego, który wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy. Zaświadczenie to pan Olgierd S. powinien złożyć we wrocławskim oddziale ZUS w ciągu 3 dni od jego wystawienia. Następnie zaświadczenie to będzie przesłane do instytucji ubezpieczeniowej w Niemczech, która ustali prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy jakiej uległ ubezpieczony oraz wypłaci stosowne świadczenie.

Wypłata świadczeń

Przyznane Ci świadczenie nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. Jeżeli zamieszkujesz w danym państwie, a prawo do zasiłku masz w innym państwie, możesz wystąpić o przekazywanie świadczenia zgodnie z miejscem Twojego pobytu.

A więc w przypadku, kiedy masz prawo do zasiłku w Polsce, a mieszkasz w innym kraju, to możesz wystąpić do ZUS lub płatnika składek z wnioskiem o przekazywanie tego świadczenia do państwa Twojego zamieszkania. Wtedy zasiłek zostanie przekazany bezpośrednio do kraju Twojego pobytu, na wskazany rachunek bankowy

Natomiast jeżeli zamieszkujesz w Polsce, a masz prawo do świadczenia w innym państwie członkowskim, to możesz wnioskować do instytucji ubezpieczeniowej tego kraju o przekazanie świadczenia Tobie bezpośrednio do Polski

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5.07.1971 r., s. 2 i nast. z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 74 z 27.03.1972 r., s. 1 i nast. z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK