| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.

  • kiedy staniesz się niezdolny do pracy mieszkając w Polsce powinieneś w ciągu trzech dni w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania złożyć zaświadczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza (druk ZUS ZLA),
  • ZUS dokonuje kontroli administracyjnej i przesyła zaświadczenie instytucji ubezpieczeniowej kraju, w którym przysługują Ci świadczenia,
  • właściwa instytucja w państwie podlegania ustali prawo do świadczenia, obliczy jego wysokość zgodnie ze swoimi przepisami, a następnie wypłaci świadczenie.

Olgierd S. zamieszkały na stałe we Wrocławiu, jest zatrudniony jako pracownik budowy na podstawie umowy o pracę w Niemczech, gdzie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom. W czasie jednego z weekendów spędzonych w domu złamał rękę. Udał się tego samego dnia do lekarza rodzinnego, który wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy. Zaświadczenie to pan Olgierd S. powinien złożyć we wrocławskim oddziale ZUS w ciągu 3 dni od jego wystawienia. Następnie zaświadczenie to będzie przesłane do instytucji ubezpieczeniowej w Niemczech, która ustali prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy jakiej uległ ubezpieczony oraz wypłaci stosowne świadczenie.

Wypłata świadczeń

Przyznane Ci świadczenie nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. Jeżeli zamieszkujesz w danym państwie, a prawo do zasiłku masz w innym państwie, możesz wystąpić o przekazywanie świadczenia zgodnie z miejscem Twojego pobytu.

A więc w przypadku, kiedy masz prawo do zasiłku w Polsce, a mieszkasz w innym kraju, to możesz wystąpić do ZUS lub płatnika składek z wnioskiem o przekazywanie tego świadczenia do państwa Twojego zamieszkania. Wtedy zasiłek zostanie przekazany bezpośrednio do kraju Twojego pobytu, na wskazany rachunek bankowy

Natomiast jeżeli zamieszkujesz w Polsce, a masz prawo do świadczenia w innym państwie członkowskim, to możesz wnioskować do instytucji ubezpieczeniowej tego kraju o przekazanie świadczenia Tobie bezpośrednio do Polski

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5.07.1971 r., s. 2 i nast. z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 74 z 27.03.1972 r., s. 1 i nast. z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK