| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > O ile dłuższe zasiłki chorobowe dla przyszłych matek od nowego roku

O ile dłuższe zasiłki chorobowe dla przyszłych matek od nowego roku


Przepisy pozwalają na pobieranie zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Od 1 stycznia 2009 r. zostały w tej kwestii wyróżnione kobiety w ciąży, które zachowują prawo do zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy przez 270 dni.

Krócej czekamy na zasiłek przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym

Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2009 r. okres wyczekiwania, a więc nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, po upływie którego osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywają prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 dni (dotychczas okres ten wynosił 180 dni).
Skrócony okres wyczekiwania dotyczy wszystkich osób, które przystąpiły dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego (mężczyzn i kobiety wykonujących pracę nakładczą, zleceniobiorców, prowadzących pozarolniczą działalność, duchownych, skierowanych do odpłatnej pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). Przypomnijmy, że osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (np. pracownikom) potrzeba tylko 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, aby nabyli prawa do świadczeń.

Skrócony okres wyczekiwania będzie miał więc niebanalne znaczenie również dla ubezpieczonych dobrowolnie kobiet w ciąży, które szybciej nabędą prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

Franciszka L. zawarła od 1 października 2008 r. umowę zlecenie, z tytułu której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Od 16 listopada 2008 r. przystąpiła również dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń na wypadek choroby Franciszka L. nabędzie z dobrowolnego ubezpieczenia już po 90 dniach, a więc od 14 lutego 2009 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK