| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Urlop okolicznościowy w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim

Urlop okolicznościowy w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim

Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie.

Zasady i tryb udzielania pracownikom zwolnień od pracy określa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas obejmujący: 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy; 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Przyjmuje się, że zwolnienie z powodu zaistniałych zdarzeń nie musi następować dokładnie w dniu ich wystąpienia. Między zwolnieniem a zdarzeniem stanowiącym tytuł do zwolnienia powinna istnieć jednak rozsądna więź czasowa.

Przykładem może być prawo do zwolnienia z okazji urodzenia się dziecka pracownika. Zwyczajowo pracownik korzysta z tego zwolnienia nie w dniu urodzenia dziecka, ale na przykład w dniu jego powrotu do domu ze szpitala. Niewykorzystanie zwolnienia dokładnie w dniu zdarzenia nie pozbawia pracownika prawa do tego zwolnienia.

Zwolnienie jest zwolnieniem od pracy, co oznacza, że gdy wymienione sytuacje zaistnieją w czasie korzystania przez pracownika na przykład ze zwolnienia lekarskiego, nie powstaje konieczność zwolnienia od pracy, ponieważ w okresie tym pracownik nie pracuje. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby pracodawca udzielił pracownikowi nawet w takiej sytuacji dni wolnych na podstawie rozporządzenia. 

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Zaistnienie zdarzenia uzasadniającego udzielenie dnia wolnego od pracy, z przyczyn wymienionych w rozporządzeniu, w czasie np. urlopu wypoczynkowego czy innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (zwolnienie lekarskie) nie może być traktowane automatycznie jako utrata prawa do dnia czy dni wolnych.

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie zmarła jego żona. Jej pogrzeb może mieć miejsce w czasie trwania zwolnienia lekarskiego, ale formalności związane ze zgonem uzasadniają skorzystanie pracownika z omawianego prawa – 2 dni zwolnienia od pracy.

Między zdarzeniem a zwolnieniem od pracy musi istnieć rozsądna więź czasowa.

Zobacz również serwis: Urlopy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »