| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

Osoba , który uległa wypadkowi przy pracy lub zapadła na chorobę zawodową, ma prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS, jeśli doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Natomiast osobie, która z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jednorazowe odszkodowanie przysługuje, jeżeli osoba wypadek lub choroba zawodowa spowodowały całkowitą niezdolność do pracy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Przepisy określają, że stały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy (np. utrata palca u ręki). Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.

Stopień uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ZUS ustala po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, wtedy też składa się wniosek o odszkodowanie.

Zobacz również: Kto jest uprawniony do jednorazowego odszkodowania?

Wniosek o odszkodowanie i niezbędna dokumentacja

Jak już wspomniano, dopiero, gdy lekarz prowadzący uzna leczenie za zakończone, możemy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę odszkodowania. ZUS bowiem wcześniej nie rozpatrzy sprawy i nie dokona wypłaty. Wniosek musi być złożony bezpośrednio przez osobę zainteresowaną albo jej przedstawiciela ustawowego - osobiście lub za pośrednictwem poczty. Dokumentacja może być złożona w dowolnej jednostce ZUS, a sprawa będzie rozpatrywana w Oddziale właściwym według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o przyznanie jednorazowego odszkodowania.

Dokumentami koniecznymi do złożenia w ZUS (w okresie ubezpieczenia składamy je za pośrednictwem płatnika składek, np. pracodawcy) przy ustalenia prawa do jednorazowego odszkodowania są:

  • pismo o ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu i przyznanie jednorazowego odszkodowania,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia ze wskazaniem zakończenia leczenia oraz ewentualnej rehabilitacji wydawane przez lekarza prowadzącego leczenie (druk N-9),
  • wywiad zawodowy dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego (druk N-10),
  • dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności do pracy
  • oraz w zależności od okoliczności:
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy
  • kartę wypadku, zeznania świadków wypadku,
  • prawomocny wyrok sądu pracy
  • decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej (przy chorobie zawodowej)
  • dokumentację wypadku w szczególnych okolicznościach

Zadaj pytanie na FORUM

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?/ fot. Fotolia
Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?/ fot. Fotolia

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-07-09 16:57 Zgłoś

Witam! Mój tata miał wypadek na kopalni, poszedł na l4 bo wskutek owego wypadku miał przemieszczenie kości i musiał nosić ortezę. Podczas kurowania się niestety dostał zatoru płucnego i zmarł. Czy przysługuje nam (mamie i dwojga uczącym się córkom) jednorazowe odszkodowanie z ZUS? Dodam, że tata był w trakcie leczenia, które nie zostało zakończone. Pozdrawiam

avatar

2014-04-14 19:43 Zgłoś

Witam jakis czas temu miałem wypadek w pracy rana cięta lewej dłoni,międzu kciukiem a palcem wskazującym 6 szwów . Wypadek był oczywiście zgłoszony protokól powypadku spisany .Pytanie jest takie ..czy jest sens ubiegac sie o jakie kolwiek odszkodowanie z ZUS-u ?? większość moich znajomych twierdzi ze nie ma sensu bo i tak nic nie dostane.Prosze za tem o pomoc i udzielenie mi odpowiedzi od osoby która miała podobny przypadek jak ja .Z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

avatar

2014-02-19 11:28 Zgłoś

Proponuje złożyć od razu wniosek do sądu o wypłatę należnego odszkodowania.Sąd ustanowi również komisję lekarską,ale złożoną z obiektywnych lekarzy.Proszę napisać do mnie a prześlę tabele gdzie wszystko jest wyszczególnione. 19061969w@gmail.com

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem Infor.pl »