| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy – Vademecum

Zasiłek chorobowy – Vademecum

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom ubezpieczonym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają: pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywające służbę zastępczą.

Możliwe jest również, aby osoba sama na swój wniosek podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, jest to tak zwane dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Mogą mu podlegać osoby, które są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym i:

  • wykonują pracę nakładczą,
  • wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
  • prowadzą pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
  • wykonują pracę odpłatnie, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • są duchownymi.

Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zobacz także: Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu

Wniosek o zasiłek chorobowy

Dokumenty, niezbędne do otrzymania zasiłku chorobowego pracownicy, których pracodawcy zatrudniają mniej niż 20 pracowników, osoby prowadząca pozarolniczą działalność oraz duchowni składają w jednostce ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Pracownicy, których pracodawcy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników, występują o zasiłek chorobowy do swojego pracodawcy.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Podstawowym dokument, który należy złożyć w celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. To w właśnie w zaświadczeniu lekarz stwierdza naszą niezdolność do pracy, która jest podstawą wypłaty zasiłku chorobowego.

Zobacz także: Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich

Zobacz także: Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi:

  • 80 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.
  • 70 proc. podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu .
  • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy wynika z przyczyn takich jak: wypadek przy pracy, wypadek w drodze do pracy lub z pracy, choroba zawodowa, okres ciąży, wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego

Zobacz także: Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika jest jego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. W przypadku, jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu przyjmuje się wynagrodzenie z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące. Co ważne do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także: Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK