| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > W jakich okresach zasiłek chorobowy nie przysługuje

W jakich okresach zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy przysługuje za okres niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jednak w określonych okresach zasiłek chorobowy nie przysługuje, na przykład w czasie trwania urlopu wychowawczego.

Okresy za jakie zasiłek chorobowy nie przysługuje

Przede wszystkim zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej określonym w czasie. W związku z tym zasiłek chorobowy nie przysługuje w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. W tym przypadku okresów niezdolności do pracy, w których zasiłek nie przysługuje, nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Zobacz także: Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Niezdolność do pracy z winy ubezpieczonego a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego. W takim przypadku zasiłek nie przysługuje za cały okres niezdolności do pracy. Przy czym okoliczność popełnienia przestępstwa lub wykroczenia musi zostać potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Ponadto ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności. Fakt ten stwierdza się na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy pod kodem “C”.

Praca w czasie niezdolności do pracy

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego. Co ważne ubezpieczony traci prawo do zasiłku przez cały okres tego zwolnienia.

Co należy rozumieć przez wykonywanie pracy zarobkowej, która prowadzi do utraty prawa do zasiłku chorobowego? To nie tylko wykonywanie w czasie zwolnienia pracy u swojego pracodawcy, ale również wykonywanie wszelkiego rodzaju pracy zarobkowej, w tym umów zlecenia, czy też prowadzenia własnej działalności. Często pracownicy wykorzystują adnotacje na zwolnieniu lekarskim “pacjent może chodzić” i podejmują mniej obciążające pracy. A tymczasem zapis ten jedynie upoważnia do wykonywania zwykłych czynności życiowych, takich jak poruszanie się po domu, czy też wizytę u lekarza.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

Zobacz także: Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK