| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > W jakiej wysokości przysługuje pracownikow zasiłek chorobowy w razie powstania niezdolności do pracy w pierwszym miesiącu pracy

W jakiej wysokości przysługuje pracownikow zasiłek chorobowy w razie powstania niezdolności do pracy w pierwszym miesiącu pracy

Powstanie niezdolności do pracy w ciągu pierwszego miesiąca zatrudnienia powoduje konieczność zastosowania specyficznych zasad ustalania podstaw wymiaru świadczeń chorobowych.

Kiedy zasiłek przysługuje od pierwszego dnia pracy

Zasadą jest, że pracownikowi, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo świadczenie z tytułu choroby przysługuje po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Jednak określonej grupie pracowników zasiłek przysługuje już od pierwszego dnia zatrudnienia. Do grupy tej zaliczymy: absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,  ubezpieczonych obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego oraz posłów i senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zobacz także: Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia

Jaka podstawa zasiłku chorobowego

Zasadą jest, że przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenie chorobowego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu pracy, do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć kwotę hipotetycznego przychodu pracownika za ten miesiąc. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, w przypadku niezdolności do pracy powstałej w pierwszym miesiącu zatrudnienia stanowi: wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeśli wynagrodzenie przysługuje w wysokości miesięcznej;  wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dnie robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować; kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacana za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku, jeśli ubezpieczony nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.

W przypadku, kiedy pracownik ma wynagrodzenie prowizyjne i nie wypracuje jeszcze żadnej kwoty, należy do obliczenia podstawy świadczenia chorobowego wziąć pod uwagę osiągnięte wynagrodzenie zmienne pracowników zajmujących takie samo lub podobne stanowisko, co chory pracownik.

W przypadku, kiedy nie ma żadnej możliwości ustalenia wysokości wynagrodzenia, podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowić kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwotę odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia.

Zobacz także: Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK