| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?


Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Otóż w przypadku, gdy podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo z więcej niż jednego tytułu (np. jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę o dwóch różnych pracodawców), bądź kiedy jeden tytuł do ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowy, a drugi dobrowolny (np. pracujemy na część etatu i nie uzyskujemy minimalnego wynagrodzenia, a jednocześnie prowadzimy działalność, z tytułu której przystąpimy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34 lub 15 dnia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mamy również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jeżeli pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33/14 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy wlicza się również okresy wypłaconego wynagrodzenia u „starego” pracodawcy.

Z pozostałych tytułów do ubezpieczeń mamy takie same prawa do świadczeń, oprócz wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wyrównawczego.

Anna T. była zatrudniona na podstawy umowy o pracę w firmie „X” do 28 lutego 2009 r. Były pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe za 4 dni w 2009 r.
Od 2 marca 2009 r. Anna T, podjęła nowe zatrudnienie w firmie „Y”, w wymiarze ½ etatu. Od 14 marca 2009 r. dodatkowo pracuje w firmie „Z”, w wymiarze ¼ etatu.
Od 30 marca 2009 r. Anna T. chorowała i otrzymała zwolnienia lekarskie w ciągłości do 29 kwietnia 2009 r. Osoba ta będzie miała prawo do świadczeń z tytułu choroby z obu firm – „Y” i „Z”. Od 30 marca 2009 r. do 27 kwietnia 2009 r. (29 dni) Annie T, zostanie wypłacone wynagrodzenia za czas choroby przez obu pracodawców, natomiast za dni: 28 i 29 kwietnia 2009 r. będzie miała prawo do zasiłku chorobowego z obu tytułów.

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, musimy przedłożyć pracodawcy lub w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

W przypadku, kiedy mamy więcej niż jednego pracodawcę/płatnika składek, zwolnienie lekarskie lekarz powinien wystawić po jednym egzemplarzu dla każdego z nich, umieszczając odpowiednie dla danego zakładu pracy dane. Zwolnienie musi być dostarczone w ciągu 7 dni każdemu płatnikowi zasiłku z osobna.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »