| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Od czego zależy wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu

Od czego zależy wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do świadczeń chorobowych za okres pobytu w szpitalu. Wysokość tych świadczeń jest uzależniona nie tylko od zarobków tych osób, ale również od tego, na jaki moment okresu zasiłkowego przypada leczenie szpitalne.

W praktyce oznacza to, że za okres leczenia szpitalnego możemy uzyskać świadczenie w wysokości 70, 80 lub 100% podstawy zasiłkowej. Podstawę świadczenia stanowi średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszone o 13,71% (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną).
100% podstawy świadczenia za okres leczenia szpitalnego przysługuje zawsze, kiedy staniemy się niezdolni do pracy:

  • w okresie ciąży,
  • na skutek wypadku przy pracy,
  • na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • z powodu choroby zawodowej,
  • z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek , tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Antoni W. dnia 12 maja 2009 r. uległ wypadkowi przy pracy, trafił tego samego dnia do szpitala. Jego leczenie trwało 2 miesiące, z czego 37 dni spędził w szpitalu . Za cały ten okres Antoni W. otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru ustalonej z zarobków osiąganych w okresie od maja 2008 r. do kwietnia 2009 r.

80% przychodów otrzymają Ci pracownicy, którzy leczyć w szpitalu będą się jeszcze do 33/14 dnia choroby w roku. A więc w okresie, za który przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, finansowane przez pracodawcę.

Osoby, które ukończyły 50 lat mogą wobec tego otrzymać 80-procentowe świadczenie do 14 dnia choroby w danym roku kalendarzowym. Ich świadczenie ulegnie więc obniżeniu szybciej niż w przypadku młodszych pracowników, bo już od 15 dnia dostaną tylko 70% podstawy zasiłku. Pozostali zatrudnieni jeszcze do 33 dnia niezdolności do pracy mają prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego.

Po tym okresie przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości już tylko 70% podstawy ustalonej z osiąganych zarobków. W takiej wysokości otrzymają więc zasiłek chorobowy pracownicy, nakładcy i osoby odbywające służbę zastępczą, od 15 dnia choroby w danym roku (osoby powyżej 50 lat) lub 34 dnia choroby (osoby poniżej 50 roku życia). Pozostali ubezpieczeni już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu będą mieli naliczany 70-procentowy zasiłek.

Aneta B. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dnia 15 stycznia 2009 r. stała się niezdolna do pracy i przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres 14 dni. Była to pierwsza choroba Anety B. w bieżącym roku. Następnie osoba ta otrzymała jeszcze dwa zwolnienia lekarskie:
- od 29 stycznia 2009r. do 11 stycznia 2009 r.,
- za czas pobytu w szpitalu od 12 stycznia 2009 r. do 20 lutego 2009 r.
W okresie od 15 stycznia 2009 r. do 16 lutego 2009 r. Aneta B. miała prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę (łącznie 33 dni). Od 17 lutego 2009 r. do 20 lutego 2009 r. Anecie B. został wypłacony zasiłek chorobowy, w wysokości 70% jego podstawy wymiaru, ponieważ niezdolność do pracy przypadała już na czas leczenia szpitalnego.

Reasumując, za czas, kiedy zachowujemy prawo do wynagrodzenia chorobowego, finansowanego przez pracodawcę, przysługuje nam świadczenie w wysokości 80% zarobków, nawet, jeśli przebywamy w szpitalu. W szczególnych sytuacjach życiowych możemy liczyć na 100% świadczenia bez względu na to gdzie się leczymy. Zaś w pozostałych przypadkach zasiłek chorobowy za okres leczenia szpitalnego będzie się wiązał z 70% podstawą.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK