| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mamy takie same prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak podczas całego trwania stosunku pracy. Niezależnie od tego kto wypowiada umowę – pracownik, czy też pracodawca – zatrudniony ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego podczas trwania umowy o pracę i bezpośrednio po jej rozwiązaniu.


Daniel M. złożył wypowiedzenie umowy o pracę 22 września 2009 r. Okres wypowiedzenia obejmuje 2 tygodnie i umowa rozwiąże się z dniem 10 października 2009 r. Daniel M. nie korzystał podczas zatrudnienia ze zwolnień lekarskich. Od 23 września Daniel M. wykorzystuje pozostały urlop wypoczynkowy. W dniu 25 września skręcił nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni.
W związku z powyższym, od 25 września urlop Daniela M. zostaje przerwany jego niezdolnością do pracy. Od 25 września do 10 października 2009 r. należy mu się wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę. Natomiast od 11 października Daniel M. ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS po ustaniu zatrudnienia.

Jeżeli po ustaniu zatrudnienia pobieramy zasiłek chorobowy, bądź inne świadczenie, możemy zarejestrować się jako osoby bezrobotne dopiero po zakończeniu pobierania tego świadczenia.

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK