| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zachorowałam po macierzyńskim, a już nie pracuję - czy mam prawo do zasiłku chorobowego

Zachorowałam po macierzyńskim, a już nie pracuję - czy mam prawo do zasiłku chorobowego

30 września skończyła mi się umowa o pracę, do 10 listopada pobierałam jeszcze zasiłek macierzyński. Niedawno złamałam nogę i lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie od 12 listopada na 30 dni. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na zasiłek chorobowy? Zdarzenie wystąpiło właściwie bezpośrednio po zakończeniu macierzyńskiego.

Ekspert odpowiada:

Zasiłek chorobowy w Pani sytuacji nie przysługuje.

Rozpatrujemy Pani prawo do zasiłku już po zakończeniu zatrudnienia i ubezpieczenia.

Zasiłek chorobowy przysługuje w przypadkach, kiedy spełnimy jednocześnie 2 warunki:

  • niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie minimum 30 dni.,
  • choroba wystąpiła nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (bądź nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia – jeśli to choroba zakaźna, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inna, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby).

W pani sytuacji spełniony został tylko jeden warunek – okres choroby wynosi 30 dni. Niestety konieczne jest spełnienie również drugiej przesłanki – niezdolność do pracy musi wystąpić w ciągu 2 tygodni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tytułem takim była Pani umowa o pracę, która zakończyła się 30 września. Od tego czasu, do momentu wystawienia zwolnienia lekarskiego minęło już 43 dni, a więc zbyt długo, by nabyć prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia/zatrudnienia.

Nie ma znaczenia tu fakt, że do 10 listopada pobierała Pani zasiłek macierzyński, ponieważ nie jest on tytułem do ubezpieczenia chorobowego.

Prawo do zasiłku chorobowego miałaby Pani, gdyby choroba wystąpiła do dnia 14 października i trwała minimum 30 dni.

Rada:

Jeżeli ojciec dziecka jest ubezpieczony, może wnioskować o zasiłek opiekuńczy na dziecko z powodu Pani choroby, jako osoby zwykle zajmującej się dzieckiem. Bądź może starać się o zasiłek opiekuńczy na Panią, jako chorym członkiem rodziny.

Podstawa prawna: art. 7, art. 32 ust. 1 pkt. 1b) i pkt. 3 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 31 z 2005 poz. 267 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »