| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy może mieć różną wysokość. Podstawą jego jest wynagrodzenie lub przychód osiągany za okres 12 miesięcy, przed powstaniem niezdolności do pracy.

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy oblicza się w wysokości:

  • 100% podstawy wymiaru, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroba zawodowa lub też przypada na okres ciąży, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (także za okres pobytu w szpitalu).

  • 70% podstawy wymiaru w przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada na okres pobytu w szpitalu,

  • 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru w pozostałych przypadkach.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie lub przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej części składek finansowanych przez ubezpieczonego (13,71% od 1 stycznia 2008r.).

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Przy czym bierze się pod uwagę przychód, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego uwzględnia się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W przypadku pracowników do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Do tej podstawy wliczone będą również składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku.

Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 tego wynagrodzenia jeżeli zasiłek przysługuje pracownikowi za okres po dniu 31 grudnia 2007 r.

Podstawę wymiaru zasiłku osoby niebędącej pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Bierze się pod uwagę jedynie przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Od tego przychodu odlicza się kwotę odpowiadającą 13,71 podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

avatar

2009-08-04 08:44 Zgłoś

do podstawy zasiłku wchodzi oczywiście wynagrodzenie zasadnicze, a premiazostanie wliczona, jeśli jest uzależniona od Twoich indywidualnychwyników, jest od niej odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, noi nie jest ona uznaniowa

avatar

2009-08-03 19:07 Zgłoś

Mam pytanie dotyczące obliczenia wysokości zasiłku.Pracuję w systemie -podstawa (oczywiście najniższa) plus premia za wykonanie planu.Od kilkunastu dni przebywam na zwolnieniu lekarskim.Od której z części wypłaty oblicza się mój zasiłek-od samej podstawy czy od podstawy plus premii?

avatar

2009-06-12 17:30 Zgłoś

jeśli zmiana wysokości wynagrodzenia nie była związana ze zmiana etatu,to nie ma ona wpływu na sposób obliczania podstawy wynagrodzeniachorobowego i zasiłku- bierze się pod uwagę średnie wynagrodzenie z 12mies. poprzedzających chorobę, w opisanym przypadku dopodstawy świadczeń wchodzi wynagrodzenie z miesięcymaj'08-kwiecień'09, a to dlatego,że podstawy wymiaru świadczenianie oblicza się na nowo, jeśli od poprzedniego zwolnienia lekarskiego nieminęły 3 miesiące, ale nawet gdyby tego zwolnienia nie było, toi tak podstawa liczona byłaby z tego samego okresu

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem Infor.pl »