| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Na co wpływają okresy zasiłkowe

Na co wpływają okresy zasiłkowe

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przysługuje przez ustalony przepisami okres. Przepisy różnicują również nasze prawo do zasiłku, w zależności od przebytych okresów ubezpieczenia oraz momentu, na który przypada niezdolność do pracy. 

Do tego okresu zasiłkowego wlicza się:

 • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,
 • okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni,
 • okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy,
 • okresy w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  • nie podjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy (odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu) niezabronionej osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot, na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się natomiast okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie „wyczekiwania”.

Jeżeli ubezpieczony po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy orzeczony przez lekarza ZUS, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Prawo do zasiłku chorobowego zachowujemy również po wygaśnięciu naszego ubezpieczenia chorobowego, w określonych przepisami przypadkach, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

 • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
 • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Antoni W. rozpoczął prowadzenie działalności od 2 stycznia 2007r. Z tego tytułu zgłosił się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Poprzedni jego tytuł do ubezpieczenia chorobowego wygasł 4 miesiące wcześniej. W lutym 2008r. złamał nogę, w wyniku czego uzyskiwał kolejne zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy przez 127 dni i ubiegał się o przyznanie zasiłku chorobowego. Zasiłek ten nie został Antoniemu W. wypłacony, ponieważ nie upłynął okres 180 dni wyczekiwania, który uprawniałby do uzyskania zasiłku chorobowego. Ubezpieczony nie posiadał również 10 letniego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jak również przerwa od ostatniego okresu ubezpieczenia przekroczyła 30 dni. W lipcu 2007r. kontuzja nogi Antoniego W . odnowiła się i orzekano w stosunku do niego niezdolność do pracy nieprzerwanie przez 210 dni. W tym wypadku na wniosek Antoniego W. wypłacono mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia tym razem orzeczonej niezdolności do pracy. Zasiłek przysługiwał przez okres 182 dni, ponieważ trwała ona nieprzerwanie, a do łącznego okresu zasiłkowego nie wliczały się dni niezdolności do pracy, przypadające w okresie wyczekiwania. Od 183 dnia niezdolności do pracy Antoniemu W. przyznano po badaniu i orzeczeniu lekarskim świadczenie rehabilitacyjne na okres 28 dni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK