| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Czy istnieje możliwość transferu zasiłku?

H.K.: Istnieje. Należy jednak przed przyjazdem do Polski po zakończonej pracy za granicą zarejestrować się we właściwej instytucji ds. bezrobocia, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Trzeba pozostawać w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie, a następnie złożyć wniosek o  wydanie  dokumentu PdU2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Po przyjeździe do Polski z Dokumentem PdU2 należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy w ciągu 7dni od daty wskazanej na w/w dokumencie– celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy. Aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą należy powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku – najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu Pd U2.

Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu PdU2, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże w uzyskaniu tego dokumentu na podstawie pisemnej prośby (do prośby należy dołączyć dokument potwierdzający fakt rejestracji w  instytucji  ds. bezrobocia za granicą).

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych, w którymś z tych krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce, należy to potwierdzić na dokumencie PdU1, który wyda Wojewódzki Urząd Pracy.

Do wniosku o wydanie PD U1 należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Polsce:

  • świadectwa pracy,
  • umowy zlecenia,
  • dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej,
  • zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o pobieranych zasiłkach.

W  przypadku  przesłania dokumentów pocztą powinny być one potwierdzone za zgodność z oryginałem przez powiatowy urząd  pracy  lub instytucję właściwą do spraw bezrobocia za granicą.

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, umów zleceń lub prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy, że w tym czasie zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od podstawy w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w tym czasie.

W jaki sposób (terminy, waluta) jest wypłacany zasiłek?

H.K.: Zasiłek dla bezrobotnych przyznany przez instytucję zagraniczną tzw. transfer zasiłku wypłacany jest bezpośrednio przez tą instytucję, na wskazane konto bezrobotnego w wysokości i walucie kraju przyznającego zasiłek.

Natomiast, zasiłek dla bezrobotnych przyznany na podstawie ustawodawstwa polskiego wypłacany jest przez powiatowy urząd pracy na podstawie decyzji otrzymanej z wojewódzkiego urzędu pracy. Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy bezrobotnego, powiatu na terytorium, którego mieszka bezrobotny oraz jego wieku.

Polecamy serwis: Bezrobotny

Na pytania odpowiadała Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK