| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

Hanna W. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Do 12 sierpnia 2010 r. korzysta z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie 2 dzieci w wieku 13 miesięcy i 5 lat. Starsze dziecko kończy 6 lat 26 września 2010 r. Od 13 sierpnia 2010 r. Hanna W. nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres, jeżeli złoży w ZUS stosowne dokumenty przed upływem terminu pobierania zasiłku macierzyńskiego za podstawowy okres. Dodatkowy zasiłek macierzyński nie będzie jednak mógł zostać wypłacany przez pełne 3 tygodnie, ponieważ starsze dziecko ukończy wcześniej 7 lat, stąd zasiłek będzie przysługiwał maksymalnie do 25 września 2010 r.

W trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego możemy pracować (maksymalnie na pół etatu) u pracodawcy, który udzielił nam urlopu. W tym przypadku dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca udzielił na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, a wysokość zasiłku macierzyńskiego w tym okresie ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym będziemy wykonywać pracę.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy;
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn.zm.).

Zobacz również serwis: Zasiłki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK