| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Kiedy mamy prawo do zasiłku macierzyńskiego mimo ustania ubezpieczenia

Kiedy mamy prawo do zasiłku macierzyńskiego mimo ustania ubezpieczenia


Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie w czasie ubezpieczenia chorobowego. Przepisy przewidują jednak sytuacje, kiedy mimo, iż nie jesteśmy już objęte ubezpieczeniem chorobowym, nadal przysługuje nam prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Magdalena C. była zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, od 1 sierpnia 2007r. do 31 lipca 2008r. W trakcie wykonywania tej umowy zaszła w ciążę, a termin porodu został wyznaczony na 23 listopada 2008r. W związku z powyższym pracodawca miał obowiązek przedłużyć Magdalenie C. umowę do dnia porodu, który nastąpił 20 listopada 2008r. Od tego dnia Magdalenie C. przysługiwał zasiłek macierzyński przez 20 tygodni, wypłacany przez ZUS.

3. Gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy- jeżeli nie zapewniono nam innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a od dnia porodu zasiłek macierzyński w podstawowym wymiarze, skróconym o 2 tygodnie.

Kornelia T. zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony, będąca w 6 miesiącu ciąży, została zwolniona przez pracodawcę z uwagi na likwidację jego firmy. Pracodawca nie mógł zapewnić Kornelii T. innego zatrudnienia. W związku z tym, Kornelii T. po ustaniu zatrudnienia do dnia porodu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, natomiast od dnia porodu zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni.

4. Jeśli urodzimy dziecko już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), ale zatrudnienie ustało w okresie ciąży z naruszeniem przepisów prawa (jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu) - zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez ZUS, przez okres podstawowy, skrócony o 2 tyg.

Joanna D. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony 3 lat. Kiedy przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o stwierdzonej ciąży, pracodawca rozwiązał z nią umowę, mimo, iż umowa ta nie zawierała klauzuli o możliwości rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. Joanna D. odwołała się do sądu, który orzekł, iż pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę. Joanna D. urodziła dziecko po rozwiązaniu umowy i orzeczeniu sądowym. Osobie tej będzie należny zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni.

5. Kiedy urodzimy/przyjmiemy na wychowanie dziecko w trakcie urlopu wychowawczego – co do zasady w trakcie urlopu wychowawczego nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, jednak przepisy uprawniają nas do pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli cały okres zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego, to jego wymiar skraca się o 2 tygodnie. Jeżeli przysługujący okres zasiłku wykracza poza urlop wychowawczy, przysługuje pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek wypłaca ZUS, bądź pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty świadczeń. Jemu też należy dostarczyć niezbędne dokumenty.

Paulina F. przebywa na urlopie wychowawczym, który został jej udzielony do 12 stycznia 2010 r. W trakcie tego urlopu zaszła w ciążę i 11 stycznia 2009 r. urodziła trojaczki. W związku z tym Paulina F. nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego, który będzie jej wypłacany przez 31 tygodni.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »