| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego


W stanie prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r., osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jeśli nie miały innego tytułu do ubezpieczeń ani prawa do renty lub emerytury. Od 1 września pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek m.in. z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Nie ma już znaczenia ustalone prawo do świadczeń.

Takie między innymi zmiany w prawie przewiduje podpisana w dniu 30 kwietnia 2009 r. przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe.

Nowe przepisy, wchodzące w życie od 1 września 2009 r. stanowią, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będziemy podlegali z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego), niezależnie od ustalonego prawa do emerytury lub renty jeżeli jednocześnie będziemy:

  • wykonywać pracę nakładczą,
  • wykonywać pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,
  • prowadzić pozarolniczą działalność,
  • wykonywać odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności.

Z tych właśnie dodatkowych tytułów obowiązkowe będzie dla nas jedynie ubezpieczenie zdrowotne, natomiast składki społeczne będą dobrowolne.

Anna K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pełny etat. Rozpoczęła również wykonywanie działalności pozarolniczej. Jako przedsiębiorca odprowadza obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Anna K. obecnie jest w ciąży, a termin porodu jest planowany na listopad 2009 r. Od dnia porodu zostanie jej udzielony urlop macierzyński i wypłacany będzie zasiłek macierzyński. Jeżeli Anna K. będzie nadal kontynuowała prowadzoną działalność po porodzie, to obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym będzie podlegała z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Natomiast jako przedsiębiorca nadal obowiązkowa będzie dla niej tylko składka zdrowotna.

Co do osób zarobkujących w trakcie urlopów wychowawczych nie zastosowano takiego zwolnienia. Oznacza to, że wciąż np. prowadzący firmy w trakcie urlopów wychowawczych mają obowiązek opłacania składek i na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku zawieszenia działalności pozarolniczej nie muszą opłacać składek.

Nadal obowiązkowe pozostaną ubezpieczenia społeczne dla pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariuszy Służby Celnej, spełniających jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego). Osoby te będą jednak podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu równoległych tytułów – np. z tytułu wykonywania umowy o pracę oraz z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK